یکی از بهترین و رایج ترین حرکات در رشته های ورزشی، ورزش های هوازی است که بر روی دستگاه قلبی موثر است.
ورزش با استپ ورزش هوازی محسوب می شود که از سال ۱۹۸۰ به عنوان یکی از تمرین های متداول در ایروبیک و پیلاتس معرفی شد.

نزدیک به ۳۰ سال پیش در کشور آمریکا اولین تخته استپ اختراع شد که امروزه در ورزش هایی مثل ایروبیک، پیلاتس، بدنسازی و… بسیار پرکاربرد و محبوب است.

ورزش هایی که با این ابزار انجام می شود یا به صورت تکی و یا به صورت تیمی و با موزیک انجام می شود و تمرکز آن بر روی هماهنگ بودن حرکات موزون می باشد.

یک کلاس استپ تقریبا نزدیک به یک ساعت طول می کشد البته به سطح آن نیز بستگی دارد.

این حرکات معمولا در هر سالنی، در مجموعه های کوچک و با موسیقی دارای ریتم انجام پذیر است به همی خاطر اهالی ورزش سراغ خرید استپ ورزش می روند.

این تمرین و حرکات مشابه آن همچنان در باشگاه های ورزشی برای تمرین کامل بدنی انجام می شود..

تمرینات از یکسری حرکات مشخص بر روی این وسیله، انجام می شود که معمولا همراه با موسیقی اجرا می گردد و با تاثیر گذاری مستقیم برو روی پایین تنه، بالا تنه و سیستم قلبی عروقی ورزشکار می‌باشد.

تخته استپ ورزشی

تخته استپ ورزشی

تخته استپ ورزشی نام خود را از ابزار پله مانندی که مورد استفاده قرار می گیرد الهام گرفته است.

جنس استپ ورزشی در ابتدا از چوب بوده و به تدریج استپ ورزشی لاستیکی و استپ هایی با روکش های مختلف مانند فوم و فایبرگلاس به منظور ایجاد سطحی با قابلیت ارتجاعی بیشتر روی کار آمدند.

هم اکنون در اکثر باشگاه ها، سالن های ورزشی و خانه ها از تخته استپ برای ورزش های بدنسازی و ایروبیک استفاده می شود.

کاربرد تخته استپ ورزشی

سطح کف پا به دلیل اینکه مستقیما روی ستون فقرات فرد تاثیر می گذارد بسیار حساس است.

بنابراین اگر ورزشکار روی سطوح سخت ورزش کند به مرور دچار آسیب خواهد شد.

برای مثال حرکت اسکات که یکی از تمرین های مهم بدنسازی است، به بخش عمده ای از مفاصل بدن شما فشار می آورد. به همین دلیل استفاده از تخته استپ ورزشی برای این حرکت رایج شده است.

بهرمندی از فایبرگلاس و فوم های انعطاف پذیر و لایه لایه در تولید تخته استپ ورزشی روی بهتر انجام شدن اینگونه ورزش ها تاثیر دارد و باعث شده تولید این محصول نمودار رو به رشدی داشته باشد.

این محصول پرکاربرد با عضله سازی فوق العاده و چربی سوزی بی نظیر جزء تجهیزات پرطرفدار بدنسازی بوده و با کیفیت های متفاوت در بازار عرضه می شود.

تخته استپ باعث بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی فرد استفاده کننده می شود.

مزایای استفاده از تخته استپ ورزشی

انجام حرکات پاها روی تخته استپ، بالا تنه و میان تنه را درگیر می کند و مقاومت اسکلتی ورزشکار و سطح انعطاف پذیری او را بیشتر می کند.

ماهیچه های ران و باسن و مفاصل همسترینگ و را هدف قرار داده و حکم یک ورزش هوازی پله روی یا راپل را دارد که بسته به وزن و سطح تحرک شخص تقریبا دویست تا ششصد کیلو، کالری سوزی دارد.

تخته استپ به عنوان یک مؤلفه اجتماعی با انجام حرکات ورزشی در یک کلاس تیمی می تواند با ارتباطات جدیدی را ایجاد کند انگیزه گروه را بیشتر کند.

ورزش های منظم و پی در پی روی استپ به دلیل بهرمندی از تحرک زیاد قدرت استخوان ها را بالا برده و از ابتلا ورزشکاران به پوکی استخوان پیشگیری می کند  و همچنین باعث تنظیم فشارخون می شود.

نحوه گام برداشتن و جای گذاری درست پا بر روی تخته استپ بسیار مهم است و انجام درست تکنیک ها نتیجه بهتری برای ورزشکار خواهد داشت.

انواع تخته استپ ورزشی از نظر جنسی

تخته استپ ورزشی

استپ ورزشی از متریال مختلفی تولید می شود و جنس های متفاوتی دارند که که در ادامه به معرفی رایج ترین آن ها می پردازیم:

 

تخته استپ فومی

استفاده از این نوع تخته استپ ورزشی در میان ورزشکاران رایج است و در اکثر باشگاه ها به چشم می خورد. همه رده های سنی در باشگاه های بدنسازی و حرکات هوازی می توانند حرکات اجرا شدنی با آن را به آسانی تحت نظر مربی باتجربه، آموزش دیده و به درستی انجام دهند. جنس فوم این محصول به صورت متراکم با لایه های مختلف که بر روی هم قرار گرفته اند، تولید می شود و برای انجام تمرینات فیتنس بسیار نرم و منعطف هستند و فشاری روی مفاصل زانو و مهره های کمر وارد نمی کنند. تخته استپ ورزشی قیمت مناسبی نیز دارد.

 

تخته استپ ورزشی فایبرگلاس

تخته استپ ورزشی فایبرگلاس که در ابعاد بزرگتر طراحی و تولید شده اند و روی آن می توان حرکات حرفه ای تری به منظور عضله سازی انجام داد. میزان مقاومت این نوع استپ ها به نسبت بیشتر است و ویژگی اصلی آن امکان تغییر ارتفاع آن می باشد که بسته به تمرین های ورزشکار و قدوقامت او می توان پایه های آن ها را تنظیم و یا کوتاه و بلند کرد. این محصول نسبت به نوع استپ فومی گران تر هستند.

راهنمای خرید تخته استپ ورزشی

در حین خرید تخته استپ ورزشی باید نکاتی را مدنظر داشته باشید.

درواقع باید وضعیت بدنی خود، نوع استفاده از تخته استپ ورزشی، میزان بودجه، سنگین یا سبک بودن حرکات، استفاده برای برای منزل یا باشگاه و همچنین میزان توانایی خود در انجام حرکات ورزشی خود را در نظر بگیرد تا استپ ورزشی مناسبی را خریداری کنید و  این وسیله تا حداکثر امکان برای شما مفید و کارآمد باشد.

در هنگام خرید تخته استپ ورزشی باید به ابعاد ان نیز توجه کنید؛ اگر مبتدی هستید یک استپ با ارتفاع صد میلی متر برای شما کفایت می کند تا قادر باشید بدون فشار سنگین تمرین های خودرا روی آن انجام دهید و آسیبی را متحمل نشوید. (تخته استپ ورزشی فومی یک لایه)

اما وقتی که فرد تازه کاری نباشید و قادر به انجام تمرینات با شدت بیشتری باشید می توانید از تخته های استپ فومی ۲ لایه و بعد از آن ۳ لایه استفاده کنید. اگر خیلی حرفه ای هستید استپ با ارتفاع ۳۰۰ میلی متر نیز گزینه خوبی است.

درصورتی که از اول استپ بدنسازی فایبرگلاس تهیه کنید به دلیل قابلیت تغییر ارتفاع آن، با وجود قیمت بالاتر، سرمایه گذاری کرده اید. ابعاد استاندارد استپ های فومی ۳ لایه از ۳۰*۶۰ تا ۴۰*۷۰ می باشد و ابعاد استاندارد استپ های فایبر گلاس از لحاظ طولی بیش از یک متر نیز دیده شده است.

خرید تخته استپ ورزشی اسپرت فوم

تخته استپ ورزشی بدنسازی و ایروبیک اسپرت فوم از فوم نرم باکیفیت و آج دار طبق تکنولوژی EVA تولید شده است و به اسامی استپ بدنسازی، پله ایروبیک و استپ فومی  نیز معروف است.

این محصول ۳ لایه است اما بنا برسفارش مشتری ۴ یا ۵ لایه و در اندازه های طولی سفارشی نیز تولید و ارائه خواهد شد.

این ابزار برای استفاده‌ی کلیه ورزشکاران مناسب بوده و در کشور ایران تولید می شود و می‌توان گفت در کنار کلیه ویژگی ‌های گفته شده از طراحی شیک و روح بخشی در انواع رنگ ها برخوردار است که آن را به بهترین انتخاب برای شما تبدیل می کند. لبه های تیزی ندارد و در دو سمت تخته استپ دو جای دست برای راحتی حمل و نقل و جابجایی قرار داده شده است.